Jobba hos oss

Om du är intresserad av att arbeta som timvikarie hos oss är du välkommen att höra av dig med din ansökan. Vi har i övrigt inga lediga tjänster just nu.

Vi söker kontinuerligt vikarier till vår vikariepool

Vi söker dig som är intresserad av en timanställning hos oss på Sälen. Vi använder oss av vår egen vikariepool när någon ur vår ordinarie personal är frånvarande och behöver då ofta vikarier med kort varsel.

Om arbetsplatsen
Förskolan Sälen drivs som ett föräldrakooperativ med 20 härliga barn fördelat på två grupper. Förskolan ligger mellan Påvelund och Fiskebäck, på Hönekullegatan. Som föräldrakooperativ prioriterar vi hög personaltäthet, små barngrupper och delaktiga föräldrar.

Arbetsbeskrivning
Du kommer att arbeta i en grupp tillsammans med andra pedagoger. Vi arbetar med inriktning Montessori och med pedagogisk dokumentation, där kameran och läsplattan är en självklar del av verksamheten. Pedagogisk lunch ingår.

Dina arbetsuppgifter som vikarie kan bestå av:

 • Påklädning
 • Matsituationer
 • Blöjbyten och hjälp vid toalettbesök
 • Delta vid vila, läsa för barnen
 • Tillsynsansvar vid inne- och utevistelse.

Kvalifikationer
Vi söker dig som är genuint intresserad av att arbeta med barn och är bra på att ta initiativ i samspelet med barn. Du får gärna ha erfarenhet av liknande arbete sedan tidigare. Kommunikation är ett av de viktigaste arbetsredskapen och därför är det viktigt att du behärskar svenska i både tal och skrift.

Som medarbetare hos oss ska du medverka till att en positiv och utvecklande miljö skapas för varje barn och för hela barngruppen, genom att delta i det pedagogiska utvecklingsarbetet enligt förskolans verksamhetsmål. Det är viktigt att du är lyhörd för barnens behov, engagerad och har stor ansvarskänsla. Du ska kunna överblicka hela barngruppen och kunna ta kontakt med barnen.

 • Du ska ha tidigare erfarenhet av att ha arbetat på förskola
 • Vi ser att du som vi har en positiv inställning, kommer med egna idéer,
 • kan ta initiativ och ansvar
 • Du ska kunna arbeta med barn i alla åldrar då förskolan utgår från en
 • förskola och ett arbetslag
 • Du har god datorvana.
 • Har du erfarenhet av att planera, genomföra, dokumentera och
 • utvärdera pedagogisk verksamhet är det en merit.

Anställningens omfattning
Vi erbjuder en behovsanställning där du arbetar per timme med tillträde omgående.

Ansökan
Vi söker vikarier kontinuerligt och du är välkommen med din ansökan. Du söker jobbet genom att mejla CV och personligt brev till: personalrepresentant@fk-salen.se. Du kommer att få en automatisk bekräftelse på att vi har tagit emot din ansökan och efter att vi har gått igenom ansökningarna kalla till intervju. Vi kräver uppvisande av utdrag från belastningsregistret vid anställning.